...
Obrázok Noc múzeí a galérií
   logo Slovenská národná galéria    Sídlo: Rázusovo nábr. 2, Bratislava 
Otváracie hodiny: 10.00 – 00.00 h
M: info@sng.sk
W: www.sng.sk
FB: facebook/SlovenskaNarodnaGaleria
IG: instagram/sng_gallery
YT: youtube/SNGobrazzvuk

Expozície

Moderna

Sakrálne umenie

Od zberateľa k mecénovi. Expozícia diel z daru Zbierky Linea

Monumentálky. Dotvorenie architektúry výtvarnými dielami

Biblioman. Krásna kniha a dizajn knihy zo zbierky Igora Gazdíka

Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov

Antimúzeum J.K

Výstavy

Marko Blažo: Celý človek
Umenie, ktoré zostalo. Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968
U. F. O. Umenie Fantastického Odhmotnenia
Máš umelecké črevo? Výstava finálových projektov

Program

10.00 – 23.00 | Aktívny sprievodca umením v SNG

Čo všetko sa dá vyjadriť iba čiarou? Aké rôzne súvislosti nájdete na jednej grafike? Pre deti aj dospelých sme pripravili aktívneho sprievodcu, v ktorom nájdete svižné kreatívne zadania či podnety na zamyslenie, ktoré vám priblížia vznik a príbehy diel z aktuálnych expozícií. Prejdite sa po galérii so sprievodcom v ruke a pozrite sa na diela v novom svetle!

Miesto: Pokladnica SNG

15.00 – 17.30 | Videoloop

Príďte si oddýchnuť pri videoprojekcii, ktorá vám predstaví expozície a výstavy v Slovenskej národnej galérii. Krátke videá vám ponúknu náhľad do výstav alebo do toho, ako samotné výstavy vznikali. Samotné videá sú krátke a návštevníci môžu podľa seba sa rozhodnúť, ako dlho si v kinosále pri projekcii posedia.  

Miesto: Kinosála SNG

15.00 - 20.00 | Otvorený ateliér: Umenie a jedlo

Otvárame ateliéry pre všetky vekové skupiny! V útulnom priestore bezplatnej zóny galérie nájdete výtvarné pomôcky, návody a inšpirácie, ale aj oddychové miesto, ktoré môžete premeniť na hrad či obývačku. Jar hýri farbami a ateliér vonia od korenia. Príďte si vytvoriť prírodný vzorkovník plný chutí, farieb a štruktúr do Otvoreného ateliéru!  Inšpirujte sa a preskúmajte umelecké diela v galérii inými zmyslami. 

Miesto: Vodné kasárne, prízemie, Ateliér 1 a Ateliér 2

15.30 – 16.00 | Otvorená knižnica

Čítanie z knihy Andrey Sedláčkovej Toyen: První dáma surrealismu. Toyen patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie avantgardné svetové umelkyne. Táto biografia slobodomyseľnej maliarky a výraznej osobnosti medzivojnovej avantgardy odkrýva doposiaľ neznáme fakty a sleduje históriu mnohých jej obrazov, hoci sama o sebe šírila mnoho mýtov.

Vstup z nádvoria SNG

Miesto: Knižnica SNG  

16.00 – 16.45 | Zoznámte sa s dielom: Marko Blažo: Celý človek 

Posledná možnosť zažiť výstavu pred jej ukončením so sprievodným slovom. Poodhaľte skryté významy a osobitú poetiku výnimočného umelca s galerijným pedagógom SNG Petrom Pivodom.

Miesto: Vodné kasárne, 1. poschodie, sála I

16:00 - 18.00 | Báseň na počkanie

Pouličný básnik Šimon Ondruš vám so svojím písacím strojom vytvorí výstižný verš priamo na telo.

Miesto: Nádvorie SNG

16.30 – 17.00 | Otvorená knižnica

Čitanie z knihy Gabriely Garlatyovej Maria Bartuszová. Mária Bartuszová patrí medzi naše najvýznamnejšie umelkyne. V knihe  sú popísané jej autorské techniky a metódy, témy a myšlienky, ktoré boli dlhý čas neznáme. Súčasťou knihy sú aj eseje významných zahraničných autorov.

Vstup z nádvoria SNG 

Miesto: Knižnica SNG  

17.00 – 17.45 | Tri majstrovské diela

Kurátorka Katarína Bajcurová predstaví diela Antona Jasuscha, Ľudovíta Fullu, Zoltána Palugyaya v expozícii Moderna. Dozviete sa, ako umenie odpovedalo na nové civilizačné výzvy a spoločenské premeny, ako umelci reagovali na svet, v ktorom žili, a akým spôsobom sa tieto skutočnosti premietali do ich diel.

Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VII

17.30 – 18.45 Cyriakova prísaha

Príbeh a výpovede archeológov, kurátorov a asistentov múzea, ktorí sú odhodlaní zachrániť kultúrne dedičstvo nevyčísliteľnej hodnoty – staroveké zbierky Národného múzea v Aleppe počas vojny v Sýrii. Premietanie dokumentárneho filmu (Olivier Bourgeois, Andorra, 2021, 73 min.) v spolupráci s ICOM Slovensko, Modrým štítom – Ochrana dedičstva v kríze a OZ Priatelia Bratislavy.  

Miesto: Kinosála SNG

18.00 – 18.45 | Traja hlavní majstri

Kurátor Aurel Hrabušický objasní význam Júliusa Kollera, Petra Bartoša a Stana Filka v kontexte výstavy Umenie fantastického odhmotnenia. Ide o príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku, presnejšie jeho prvej, najdôležitejšej fázy v období 1963 – 1972.

Miesto: Premostenie – sála XI 

18.00 – 20.00 | Workshop 16+: Stretnú sa oko, vidlička a pes na pracovnom stole... 

“Za vznik svojich najlepších nápadov vďačím náhode. Na náhodný podnet sa začnú nabaľovať myšlienky, predstavy, spomienky na konkrétne obrazy. Pri tvorbe potom vyberám z tejto chaotickej hromady to, čo sa mi najviac hodí“, povedal na margo svojej tvorby Marko Blažo. My sa týmito princípmi inšpirujeme a zistíme ako sa dá hravou kombináciou prvkov dosiahnuť prekvapivý výsledok a nečakaný význam. Ako základ nám poslúžia piktogramy nového navigačného systému SNG. Jeho tvorivé variácie zreprodukujeme technikou linorytu pod vedením Romany Halgošovej a Petra Pivodu z oddelenia galerijnej pedagogiky.

Workshop zahŕňa návštevu výstavy s krátkou aktivitou a následnú výtvarnú činnosť v ateliéri SNG.

Miesto: Empora, 1. poschodie Vodných kasární

Počet miest je limitovaný. Prihlasovanie: peter.pivoda@sng.sk

19.00 – 19.45 | Zoznámte sa s autorom

Rudolf Sikora priblíži svoje dielo Ohmatávanie hrobu II. (dar zo Zbierky Linea) v rozhovore s junior kurátorkou Kajou Jurčišinovou. Rudolf Sikora, všestranne zameraný umelec, je jednou z hlavných postáv súčasného konceptuálneho umenia na Slovensku, a významnou osobnosťou českého a slovenského výtvarného umenia 20. storočia.

Miesto: Foyer kinosály SNG

20.00 - 20.45 | Umenie, ktoré zostalo 

Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968. Kurátorský výklad Vladimíry Büngerovej. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor diel, ktoré galéria získala z legendárneho Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68, uskutočneného za dramatických okolností po augustovej okupácii Československa.

Miesto: Premostenie – sála X

20.00 – 21.20 Pozor, padá SNG!

Premietanie dokumentárneho filmu o rekonštrukcii Slovenskej národnej galérie v réžii Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej. Šialená horská dráha plná politických úskalí, meškajúcich povolení a bojov so stavebníkmi priviedla riaditeľku galérie Alexandru viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.

Miesto: Kinosála SNG

20.00 - 21:00 | Koncert: GRÜM 

Švajčiarske experimentálne kvarteto GRÜM odohrá v Slovenskej národnej galérii jedinečný improvizovaný koncert.

Miesto: Átrium SNG

21.00 - 21.45 | Tri majstrovské diela

Kurátor Dušan Buran predstaví tri vybrané diela v expozícii Sakrálne umenie. Vďaka tejto expozícii objavíte najvzácnejšie gotické a barokové obrazy a sochy zo zbierky Slovenskej národnej galérie, doplnené o ikony a maľby európskeho umenia 16. – 19. storočia.

Miesto: Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VIII 

21.00 - 23.00 | AUSGANG studio: SPAWN POINT 

Čo sa vyliahne z vajíčka ? Multimediálna inštalácia Radovana Drangu a Alexa Zelinu, pozostáva z dvoch vrstiev. Fyzickej v priestore galérie a digitálnej v priestore virtuálnej reality. Projekt SPAWN POINT má ambíciu otvárať otázky udržateľnosti a budúcnosti života ako ho poznáme. Autori sú tvorcami, ktorí nevytvárajú život ale stroje, ktoré prechádzajú svojou vlastnou evolúciou.

Miesto: Átrium SNG