...
Obrázok Noc múzeí a galérií
Sídlo: Malá hora 2, Martin 
Otváracie hodiny: 16:00 - 20:00 h 
Vstupné: dospelí 2 €, deti, študenti a seniori 1 €,
deti do 6 rokov zadarmo* 
T: 043/41 310 11
M:  snmmartin@snm.sk 
W:  www.snm.sk/mt
FB: facebook.com/muzeummartin/
IG: instagram.com/muzeummartin/Program v múzeu 
Individuálna návšteva výstav a expozícií, v čase od 16.00 do 20.00 h môžete za zvýhodnené vstupné navštíviť Múzeum Andreja Kmeťa a Etnografické múzeum. 

*Viac informácií k individuálnej návšteve nájdete tu

Program online  

Na piatok i na sviatok 
Videoprezentácia výstavy.  

Na piatok i na sviatok | Vyšívané turčianske mužské košele 

 

Na piatok i na sviatok | Nenápadná krása turčianskych čepcov 

 

Na piatok i na sviatok | Ženské ľajblíky (živôtiky) 

 

Na piatok i na sviatok | Aj Turiec zrazu zmodrel 

 

Na piatok i na sviatok | Sedemdesiat sukieň mala 

 

Na piatok i na sviatok | Zemania podľa uhorskej módy 

 

Rómovia na Slovensku a 2. svetová vojna  

Rómovia na Slovensku a 2. svetová vojna | Situácia Rómov počas 1. ČSR Melalo a smrť (rómska rozprávka, napísala E. Lacková) Elena Lacková (1921 – 2003)

 

Hľadáme maskota pre Múzeum Andreja Kmeťa

Milí naši súťažechtiví, rozhodli sme sa, že vám ponúkneme ďalšiu súťaž, v ktorej môžete získať zaujímavé ceny ako voľný vstup do všetkých zložiek Slovenského národného múzea v Martine pre celú rodinu na rok 2021, minerály od spoločnosti Minerály Florens a propagačné materiály zo Slovenského národného múzea v Martine.

Zadanie súťaže "Vytvor maskota" znie: pomôžte nám vytvoriť zvieracieho maskota pre naše prírodovedné Múzeum Andreja Kmeťa. Pre lepšiu predstavu uvádzame jedno zo zvieratiek z minuloročného projektu Príroda Turca deťom, autorom ilustrácií bol Tomáš Dobrík. Svoje nápady nám posielajte na adresu: zuzana.bukovenova@snm.sk. Boli by sme radi, keby ste nám poslali s úplne jednoduchými kresbičkami aj meno pre dané zvieratko, napr. líška Eliška alebo ondatra Olívia a pod. Tešíme sa na vaše výtvory. Súťaž predbežne vyhlasujeme do 15. 6. 2021. Fantázii sa medze nekladú.

Veľa šťastia! 

 

Nie je kameň ako kameň
V expozícii Príroda Turca v Múzeu Andreja Kmeťa nájdete v časti o neživej prírode aj tieto zaujímavé minerály. 

 

Obyvatelia prírody Turca
Ako dobre poznáte obyvateľov turčianskej prírody? Otestujte, či spoznáte zvieratá z našej expozície Príroda Turca v Múzeu Andreja Kmeťa. (Odkaz nefunguje v prehliadači Internet Explorer)

 
 

Kvíz o tri voľné vstupenky do SNM v Martine 
Zahrajte si o tri voľné vstupenky do Slovenského národného múzea v Martine na rok 2021. Odpovede na kvízové otázky nájdete vo videách na našom Youtube kanáli či na stránke nmag.snm.sk. Na správne odpovede čakáme do polnoci 17. mája a výhercov vyžrebujeme na Medzinárodný deň múzeí 18. mája 2021. Kvízové otázky nájdete tu


Lužická kultúra a jej poklady

Preskúmajte poklad (depot), ktorý ukrývajú naše zbierky. Tento depot sa našiel v Nižnej (na Orave) a pochádza z obdobia lužickej kultúry. Príslušníci lužickej kultúry sa na Slovensku usídlili pred viac ako 3 000 rokmi.