...
Obrázok Noc múzeí a galérií

Sídlo: Nám. SNP č. 12, Bratislava 1
Otváracie hodiny: len online 
W: www.slovakiana.sk
M: slovakiana@nocka.sk
FB: Slovakiana - kultúrne dedičstvo Slovenska
IG: @slovakiana.sk 
YT: Slovakiana - kultúrne dedičstvo Slovenska

Čo je Slovakiana?
Slovakiana je prezentačný, vzdelávací a reprezentatívny portál, ktorý má za cieľ sprístupňovať výsledky digitalizácie kultúrneho dedičstva Slovenska širokej verejnosti, ako aj zapojiť samotnú verejnosť do tohto procesu. V súčasnosti je na portáli sprístupnených viac ako 125 000 zdigitalizovaných muzeálnych, galerijných, knižničných, archívnych, audiovizuálnych a ďalších typov objektov vo vysokom rozlíšení, ktoré sú dostupné na prezeranie, sťahovanie a zdieľanie s verejnosťou. 

Máj, mesiac spomienok a zmierenia
Slovakiana si svojím májovým programom v rámci podujatia Noc múzeí a galérií 2021 pripomenie výročie ukončenia druhej svetovej vojny a porážky fašistického režimu. Pri tejto príležitosti sme pre návštevníkov portálu pripravili kolekcie zo zbierok múzeí a galérií a virtuálne výstavy, prostredníctvom ktorých si pripomíname dopady rasovej nenávisti v našej spoločnosti po nástupe nacistov a ľudákov k moci.

S radosťou vám predstavujeme najnovší prírastok portálu Slovakiana – Múzeum židovskej kultúry. Návštevníkom ponúkame virtuálne výstavy a zbierku digitalizovaných objektov, ktoré sa v tomto múzeu nachádzajú. Vďaka reportáži sa presunieme priamo do priestorov múzea, kde vám priblížime jeho históriu a zaujímavé fakty o judaikách, ktoré si na portáli môžete prehliadať. Múzeum židovskej kultúry je súčasťou Slovenského národného múzea a naživo ho môžete navštíviť v Bratislave na Židovskej ulici č. 17.

   

Vedeli ste, že?
Významný slovenský maliar Dominik Skutecký bol židovského pôvodu. O jeho umeleckom pôsobení sa dočítate v našom článku a popri tom si môžete pozrieť zbierku jeho diel, ktoré sú zdigitalizované vo vysokom rozlíšení. Okrem toho sme pre vás pripravili virtuálnu výstavu a populárno náučné videá, v ktorých rozoberáme jeho tvorbu.

     

Osudová láska Arnolda Kuínčana.
Zorka, mladá ukrajinská Židovka si získala srdce maliara počaj jeho návštevy Užgorodu. Maliarove umelecké štúdium a nepriaznivé podmienky ich však na dlhé roky rozdelili. Keď sa opäť zišli, ich láska musela čeliť hrozbe deportácii a rasovej nenávisti v nacistami okupovanom Slovenskom štáte. Prečítajte si ako dopadla táto časom a nepriazňou skúšaná láska a pozrite si pripravenú virtuálnu výstavu alebo zbierku diel tohto významného slovenského maliara

  

Pred druhou svetovou vojnou bolo židovské obyvateľstvo súčasťou nie len multikultúrnej Bratislavy, ale aj menších miest a dedín po celom Slovensku. Z približne 71 000 deportovaných slovenských Židov sa domov vrátilo len pár, no bohaté kultúrne dedičstvo tejto menšiny môžeme obdivovať dodnes. Azda najsignifikantnejším sú honosné synagógy, ktoré okoloidúcich pútajú typickou architektúrou a tajomným pôvabom. Z viac ako sto synagóg, slúži svojmu pôvodnému účelu len sedem. Keď sa v synagóge nenachádzajú zvitky Tóry, tak viac nepredstavuje posvätné miesto a budovy sú často využívané ako kultúrne, alebo komerčné priestory. Oveľa väčší význam ako synagógy, ktoré už nie sú posvätnými miestami, majú pre Židov cintoríny, kde odpočívajú ich predkovia. Na území Slovenska sa nachádza cez 700 židovských cintorínov, z nich najväčšie napr. v Seredi, Nitre, Prešove, Michalovciach či Bratislave. Významným pamätným a pútnickým miestom sa stal hrob ortodoxného rabína Chatama Sófera v Bratilave, ktorý je pochovaný na pôvodnom židovskom cintoríne. Veľká časť tohto cintorínu bola zničená v 40. rokoch, kvôli výstavbe električkového tunela pod hradom. Zaujímavosťou je, že v týchto miestach boli na sebe až štyri vrstvy hrobov, keďže sa územie cintorína nemohlo rozširovať a pre vytvorenie miesta na ďalšie hroby boli pridávané nové vrstvy. Takýto postup však nie je v prípade židovských cintorínov ničím ojedinelým.

Pôvabné židovské stavby a ornamentálne výzdoby nenachádzame len v synagógach a na pietnych miestach. Prejdite sa prostredníctvom nášho portálu po Múzeu židovskej kultúry a následne po impozantných stavbách, ktoré zdobia ulice našich miest.