...
Obrázok Noc múzeí a galérií

Sídlo: Panská 41, Bratislava
Otváracie hodiny: zatvorené
W: www.bibiana.sk
FB: facebook/Bibiana dom umenia pre deti


Spomienky Bibiany s prof. Jánom Uličianskym – Doma s Bibianou

V ateliéri Doma s BIBIANOU tentoraz privítame vzácneho hosťa. Divadelný režisér, scenárista, rozhlasový tvorca, profesor na VŠMU, bábkar a spisovateľ, profesor Ján Uličiansky nám prezradí, čím ho upútala BIBIANA už pred viac ako dvadsiatimi rokmi?. Prečo a ako vznikli pozoruhodné výstavy a sprievodné programy z jeho pera pre našu galériu? Spomínať budeme na Bábky a všetkých Šašov, pajácov a klaunov. Oživíme si chuť Rozhlasovo rozprávkovej torty a pocestujeme na Lietajúcom kufri. A nezabudneme si pripomenúť prečo je dobré, ak je Človek hravý! Pozývame! 

Nájdete tu

Písmo ako čipka (minigaléria)

K detským knihám, v ktorých je text písaný inak než latinkou, pristupujeme my, bežní slovenskí čitatelia, ako k exotickým objektom voňajúcim diaľkami. Dej knihy „čítame" cez ilustrácie a text vnímame ako ďalší dekoratívny prvok. 

Arabské písmo je veľmi ozdobné až kaligrafické, niekomu môže pripomínať čipku. Je to aj preto, lebo v tlačenej podobe si uchováva svoje rukopisné tvary. Jednotlivé písmená majú rozličné formy v závislosti od pozície v slove a nie je rozdiel medzi veľkými a malými písmenami. Je známe, že arabské texty sa píšu sprava doľava a aj strany v knihách sú radené opačným smerom než u nás. Toto písmo sa používa nielen v arabsky hovoriacom svete, ale s obmenami aj v ďalších krajinách v severnej Afrike a Ázii (napr. Irán, Afganistan, Malajzia). V arabskom a hebrejskom písme sa zapisujú len spoluhlásky, samohlásky sa označujú pomocou diakritických znamienok, čitateľ si ich teda musí domyslieť. 

Úplne iné je to s japonským písmom, kde znak označuje celú slabiku, alebo čínskym, ktoré má znaky pre celé slová ale aj pre rôzne zvuky jazyka. Na rozdiel od európskych jazykov, ktoré si „vystačia" s menej než 50 znakmi, čínskych znakov sú tisíce. Vo svete je toľko ďalších zaujímavých písiem – kórejské, tibetské, laoské, alebo k nám bližšie grécke písmo či azbuka, čo je vlastne moderná verzia cyriliky používaná v Rusku, Ukrajine, Bulharsku a ďalších krajinách východnej Európy. Písma sveta odrážajú jazykovú rozmanitosť, kultúrne vplyvy a sú výsledkom dlhého historického vývoja. Pre nás laikov predstavujú nekonečne pestrý a zaujímavý svet. Čo nám svojim tvarom pripomínajú? Japonské písmo možno rozsypané čajové lístky, čínske písmo rebriny a kladky, kórejské možno domčeky... A čo písma používané v Indii (tibetské, bengálske, devanagari), nepripadajú vám ako notový zápis hudby? Poďme si ukázať zopár príkladov z knižnice BIBIANY. 

Písmo ako čipka – súťaž

Dnes máme pre teba hneď niekoľko hádaniek. Ak všetky správne zodpovieš, môžeš vyhrať peknú knižku a darček z BIBIANY. Poďme na to. 

1. Ako vieme, arabské písmo používajú nielen Arabi, ale aj ďalšie národy žijúce v severnej Afrike a Ázii. Napíš aspoň 1 krajinu, kde sa používa arabské písmo.
2. Teraz si pozri ukážku z knihy. Písmo na obrázku je arabské, ale jazyk nie. Hádaj, o aký jazyk ide a v ktorej krajine sa používa? (Nápoveda: ilustrácia je z knihy MedadeSiyahVaMedadeGhermez (Čierna ceruzka a červená ceruzka) od skvelého autora menom AliRezaGoldouzian, ktoré za ňu získal Grand Prix na Bienále ilustrácií Bratislava 2005 - tu)
3. Poznáš okrem arabského aj nejaké iné písmo (okrem našej latinky)? Napíš ktoré a čo ti svojim tvarom pripomína? Na inšpiráciu Ti môžu pomôcť ukážky v našej predchádzajúcej minigalérii „Písmo ako čipka".

Tešíme sa na tvoje odpovede (na všetky 3 otázky), napíš ich do komentára najneskôr do 30.mája 2021.

Nájdete tu

27. ročník Bienále ilustrácií Bratislava 2019 
27. ročník BIB 2019 sa prvý raz konal v reprezentatívnych priestoroch Bratislavského hradu od októbra 2019 do januára 2020. Zúčastnilo sa na ňom 416 ilustrátorov zo 47 krajín s vyše 3000 ilustráciami z 539 kníh. Navštívilo ho viac ako 43 000 návštevníkov. Veríme, že aj 28. ročník BIB 2021, ktorý sazačne v októbri 2021, bude rovnako úspešný. 

Slovenská verziaAnglická verzia 

B ako Bibiana
Výstava k okrúhlym 30. narodeninám BIBIANY hravou formou predstavuje jednotlivé tvorivé oddelenia, ktoré celé roky približujú umenie deťom.  Posvieťme si na divadlo 

Interaktívna výstava k 100. výročiu vzniku SND. Spomienky Bibiany s prof. Jánom Uličianskym – Doma s Bibianou 

V ateliéri Doma s BIBIANOU tentoraz privítame vzácneho hosťa. Divadelný režisér, scenárista, rozhlasový tvorca, profesor na VŠMU, bábkar a spisovateľ, profesor Ján Uličiansky nám prezradí, čím ho upútala BIBIANA už pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Prečo a ako vznikli pozoruhodné výstavy a sprievodné programy z jeho pera pre našu galériu? Spomínať budeme na Bábky a všetkých Šašov, pajácov a klaunov. Oživíme si chuť Rozhlasovo rozprávkovej torty a pocestujeme na Lietajúcom kufri. A nezabudneme si pripomenúť prečo je dobré, ak je Človek hravý! 
Pozývame! 

Písmo ako čipka – Doma s Bibianou 
V online minigalérii si ukážeme, aké zaujímavé a krásne sú písma používané vo vzdialených krajinách sveta. Ilustrácie detských knižiek z Knižnice BIBIANY nás prevedú pestrým svetom arabského, čínskeho, japonského, kórejského, ale aj mnohých iných systémov písma. Čo o nich vieme a čo nám svojou dekoratívnosťou pripomínajú? Niečo sa podučíme, ale hlavne sa zahráme na pátračov – lovcov písmeniek. Na výhercov správnych odpovedí už čakajú knižné odmeny.